PASŁĘCKI KONCERT NOWOROCZNY 2024 ORAZ WRĘCZENIE NAGRÓD "PASŁĘCKIE WYDARZENIE ROKU 2023"

Koncert noworoczny 2024W niedzielny wieczór (14.01.2024) po raz ósmy poznaliśmy laureatów nagrody Pasłęckie Wydarzenie Roku. Nagrody zostały przyznane w czterech kategoriach. Całość uświetnił Koncert Noworoczny w wykonaniu Magdaleny Poronin, Leszka Skrla oraz Rafała Tworka, który został nagrodzony gromkimi brawami.

Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo przygotowanych przez sekcję filmową POK - Barbarę Nowak oraz Jerzego Miąskowskiego:

Pasłęckie Wydarzenie Roku 2023: https://www.youtube.com/watch?v=Qei_cWc5TpI

Koncert Noworoczny 2024: https://www.youtube.com/watch?v=RtG8rgxUGM0

Kapituła Nagrody wskazała Burmistrzowi Pasłęka do nagrodzenia 5 wydarzeń w 4 kategoriach.

Laureatami nagrody w poszczególnych kategoriach zostali:

W kategorii kultura i promocja statuetkę z rąk burmistrza Pasłęka dr Wiesława Śniecikowskiego odebrał Sołtys Sołectwa Aniołowo Zbigniew Cieśla oraz członkowie rady sołeckiej: Roman Andrychowski, Wiesława Karczewska, Antoni Łowiecki, Henryk Miedziński, Jolanta Wiczyńska, Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi "Aniołowo" Pani Halina Cieśla. Nagroda została przyznana za: III MIEJSCE SOŁECTWA ANIOŁOWO W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE FUNDUSZ SOŁECTW – NAJLEPSZA INICJATYWA.

W dniu 15 maja 2023 roku w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera odbył się Finał VI edycji ogólnopolskiego konkursu „Fundusz Sołecki – Najlepsza inicjatywa” zorganizowanego przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów.
Konkurs skierowany był do wszystkich sołectw, które w latach 2010-2022 realizowały projekty finansowe ze środków wyodrębnionych w ramach funduszu sołeckiego lub w których fundusz sołecki stanowił wkład własny. Głównymi celami konkursu jest promocja idei funduszu sołeckiego, aktywizacja mieszkańców wsi do podejmowania inicjatyw w zakresie rozwoju obszarów wiejskich, prezentacja dobrych praktyk i wymiana doświadczeń, promocja wsi jako miejsca do życia i rozwoju społeczno-zawodowego oraz identyfikacja najbardziej aktywnych mieszkańców wsi działających na rzecz społeczności lokalnych.
Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 180 projektów z 16 województw, które były oceniane przez ekspertów Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów i przedstawicieli Urzędów Marszałkowskich.
Z pośród wszystkich zgłoszeń, wyłoniono 16 które zakwalifikowały się do etapu krajowego.
Sołectwo Aniołowo z zgłoszonym przez siebie projektem pod nazwą „Anielska wioska tematyczna” zajęło bardzo wysoką trzecią lokatę wśród 16 finalistów otrzymując bardzo wysokie oceny.
W ramach projektu powstał biegnący przez wieś „szlak aniołów i urokliwych zakątków”oraz urządzono miejsce spotkań plenerowych, o które mieszkańcy dbają.
Półtorakilometrowy szlak wyróżnia się siedmioma rzeźbami aniołów symbolizujących każdy dzień tygodnia z sentencjami na zamieszczonych obok tabliczkach. Rzeźby wykonali twórcy w ramach VII ogólnopolskiego pleneru rzeźbiarskiego organizowanego w tym celu w Aniołowie. Mieszkańcy zagospodarowali otoczenie figur poprzez ich impregnację i nasadzenia roślin, których źdźbła powiewające na wietrze sprawiają wrażenie poruszających się skrzydeł. Na trasie postawiono pergolę z miejscem do odpoczynku.
Ponadto została wybudowana wiata, która służy do rozwijania oferty wioski tematycznej. Oferta proponuje warsztaty, spektakle, pokazy oraz bliski kontakt ze wsią i przyrodą. Opracowana jest dla grup zorganizowanych, rodzin i pojedynczych turystów. Wyzwala emocje poprzez wędrówkę wśród rzeźbionych aniołów.
Większe zainteresowanie miejscowością motywuje mieszkańców do rozwijania pasji i talentów i zwiększa możliwości poprawy sytuacji finansowej. Rolnikom zwiększa się szansa na zbycie produktów i rozwijanie działalności pozarolniczej i przyjazd agroturystów.
Do odwiedzenia Aniołowa zaprasza anioł na wjeździe trzymający tablicę z planem szlaku oraz informacjami o wsi i mieszkańcach. Całość tworzy nieziemski klimat dla spacerowiczów i zachęca do zgłębienia wiedzy z zakresu angelologii.
Zagospodarowanie przestrzeni znacząco poprawia urodę wsi i wpływa na dumę mieszkańców z miejsca zamieszkania. Atrakcyjnie urządzona miejscowość ogranicza wyludnianie terenów wiejskich a marka wioski przyciąga osoby z zewnątrz.
Tematyczna wieś służy promocji Gminy, Powiatu i Województwa oraz pokazuje efekt wykorzystanych możliwości, jakie daje fundusz sołecki.

W kategorii przedsiębiorczość nagrodę otrzymało wydarzenie: PRZEDSIĘWZIĘCIA INWESTYCYJNE FIRMY D.R.E. SP. Z O.O.

Nagrodę odebrała przedstawicielka firmy Pani Agnieszka Szarejko Dyrektor Handlowy D.R.E Sp. z o.o.

Rozbudowa zakładu „DRE” w Pasłęku przy ulicy Firmowej 2
Przedmiotem przedsięwzięcia była budowa nowej hali produkcyjno-magazynowej z zapleczem biurowo-socjalnym o powierzchni ok. 14.900 m2, w której będą produkowane i magazynowane drzwi wykonane z płyt drewnopochodnych. Nowa hala będzie połączona z istniejącym zakładem dwoma łącznikami. W ramach przedsięwzięcia inwestor wykonał również rozbudowę dróg i placów zakładowych na powierzchni ok. 6825 m2. Zrealizowanie tej inwestycji spowoduje zwiększenie zatrudnienia na terenie zakładu S-ki „DRE” w Pasłęku o dodatkowe 150 osób.
Spółka „DRE” zrealizowała następną ważną inwestycję związaną z rozbudową i unowocześnieniem kotłowni na potrzeby zakładu. W miejsce starego kotła o mocy 950kW został zamontowany nowoczesny kocioł Binder o mocy 1500kW wraz z rozbudową kotłowni, która wynosi 190m2 .

Spółka „DRE” adoptowała i rozbudowała dawny zakład S-ki Ecocapital przy ul. Dworcowej w Pasłęku z przeznaczeniem na cele produkcyjno-magazynowe – wytwarzanie listew przypodłogowych i ościeżnic z alternatywnego WPC, z zastosowaniem technologii produkcji na bazie odpadów poprodukcyjnych z MDF po produkcji drzwi w zakładach S-ki. Powierzchnia całej działki wynosi: 2,99ha , pow. zabudowy hali produkcyjnej, magazynowej i budynku biurowo-socjalnego wynosi 2735m2. Tereny utwardzone zajmują 3180m2 oraz pow. na zbiorniki p-poż i wód opadowych to pow. 522m2. W celu prowadzenia ww. działalności ma być zatrudnionych 24-25 nowych pracowników.

Druga nagroda w kategorii przedsiębiorczość została przyznana za wydarzenie: BUDOWA OBIEKTU GASTRONOMICZNEGO MCDONALD'S.

Nagrodę odebrał przedstawiciel firmy Mc Donald’s Pan Piotr Krepski.

Pod koniec czerwca 2023 roku otwarto pierwszą restauracje McDonald’s w Pasłęku. Lokal o powierzchni 476m2 powstał przy ul. Bohaterów Westerplatte w południowej części miasta w sąsiedztwie węzła drogowego drogi ekspresowej S7 S-ka.

Kompleksowa inwestycja obejmuje budynek restauracji z kontenerową stacją transformatorową , pylonem reklamowym o wys. 49m wiatą śmietnikową, murkami oporowymi, znakami reklamowymi i kierunkowymi oraz zagospodarowaniem terenu (drogami, chodnikami, 41 miejscami postojowymi), a także infrastrukturą techniczną oraz siecią wodociągową, kanalizacji sanitarnej i burzowej do połączenia z infrastrukturą miejską. W związku z tą inwestycją wykonane zostały również niezbędne prace poprawiające dostępność komunikacyjną tego lokalu.

Powstanie restauracji „pod złotymi łukami” w Pasłęku to istotne wydarzenie w życiu lokalnej społeczności. Inwestycja wpłynęła pozytywnie na atrakcyjność gastronomii w mieście, ale przede wszystkim przyczyniła się do powstania dodatkowych miejsc pracy.

W lokalu zatrudnionych jest obecnie 62 pracowników, którzy obsługują podróżnych z drogi S7 i przyległego układu komunikacyjnego, turystów odwiedzających miasto, a także mieszkańców Pasłęka i okolic.

Nagrodę w kategorii sport odebrał Pan Marcin Grodź, za BRĄZOWY MEDAL W KONKURSIE PCHNIĘCIA KULĄ W PARALEKKOATLETYCZNYCH MISTRZOSTWACH POLSKI.

 

Sport dla Pana Marcina jest bezpośrednią motywacją w dążeniu do sprawności po wypadku do którego doszło w 2010 roku. Pan Marcin Grodź z początkiem roku 2022 rozpoczął swoją przygodę ze sportem wyczynowym w pchnięciu kulą na siedząco, trenując pod okiem trenera Krzysztofa Wojtaszek w Integracyjnym Klubie Sportowym ITAK w Elblągu.
Wśród sukcesów Pana Marcina można wyróżnić:
Debiut w czerwcu 2022 roku na 50 Paralekkoatletycznych Mistrzostwach Polski w Szczecinie, plasując się na 4 miejscu w pchnięciu kulą wśród siedmiu zawodników w swojej kategorii.
We wrześniu 2022 roku Finał Paralekkoatletyczny Grand Prix Polski w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie Marcin w klasyfikacji ogólnej(open) plasował się na 5 miejscu, w swojej kategorii na miejscu 2.
W maju 2023 roku Zawody Paralekkoatletyczne Grand Prix Polski w Warszawie gdzie po ciężkiej kontuzji barku zajął w pchnięciu kulą 4 miejsce w kategoriach mieszanych.
W roku 2023 Pan Marcin ponownie uczestniczył w 51 Paralekkoatletycznych Mistrzostwach Polski Szczecinie gdzie w konkursie pchnięcia kulą wywalczył brązowy medal.
Sezon 2023 zakończył sukcesem w Sieradzu gdzie na Finale Paralekkoatletycznym Grand Prix Polska zajął 2 miejsce w pchnięciu kulą.
Pan Marcin trenuje 2 razy w tygodniu w Szkole Sportowej w Elblągu ćwicząc technikę kuli i przygotowując się na zgrupowanie kadry Polski osób niepełnosprawnych w Słupsku oraz do kolejnych Mistrzostw Polski w Krakowie.

W kategorii sport i promocja zostało nagrodzone: I MIEJSCE FORMACJI HIPNOTIC DANCE PASŁĘK W MISTRZOSTWACH ŚWIATA W TAŃCU W CZESKIM LIBERCU.


Nagrodę odebrali: TRENER FORMACJI PAN PIOTR BEŃKO oraz CZŁONKOWIE FORMACJI HIPNOTIC DANCE PASŁĘK: Maja Krawecka, Julia Borowińska, Dagmara Mikrut, Alicja Wysocka, Julia Krogulewska, Filip Nadolski, Inga Żebrowska , Anastazja Cabaj, Hanna Kogut, Lena Nasternak, Nadia Woźny, Aleksandra Drewnowska, Wiktoria Biłas, Alicja Zarzeka, Kornelia Sikora.

26 listopada w czeskim Libercu odbyły się Mistrzostwa Świata w Tańcu, na których formacja Hipnotic Dance Pasłęk, pod kierunkiem Piotra Beńko zdobyła pierwsze miejsce i tytuł Mistrza Świata w kategorii Large Group Juniors. Organizatorem konkursu była ogólnoświatowa federacja WADF oraz Studio Tańca Latino z czeskiego Liberec. Tegoroczna edycja była dziesiąta, łącznie wzięło udział 30 krajów, 530 dyscyplin tanecznych. Sędziami byli m.in. posiadacze Mistrza Europy i Świata. Formacja taneczna z Pasłęka zdobyła tytuł Mistrza Świata tańcząc po raz pierwszy na tak prestiżowej imprezie zdobywając ogromne doświadczenie jak i pozytywne rokowania na przyszłość.
Na tych samych mistrzostwach brała udział również formacja Hipnotic MBP zrzeszająca tancerzy z trzech miast: Morąga, Pasłęka i Braniewa. Tancerki z Pasłęka tańcząc w kategorii Urban Street Showcases Mixed Age zajęli I miejsce zdobywając tym samym tytuł Mistrza Świata. Oprócz tytułu mistrza świata starsi tancerze z Pasłęka mogą pochwalić się również zdobytym tytułem Mistrza Polski wytańczonego w kwietniu 2023 roku.
Trenerami zespołów są Piotr i Kuba Beńko reprezentujący Studio Tańca Hipnotic. Pasłęccy tancerze obecnie przygotowują się do Mistrzostw Polski, które odbędą się na wiosnę w Inowrocławiu jak i również planowany jest udział w Mistrzostwach Europy i Świata.

 

Koncert noworoczny 2024Koncert noworoczny 2024Koncert noworoczny 2024Koncert noworoczny 2024Koncert noworoczny 2024Koncert noworoczny 2024Koncert noworoczny 2024Koncert noworoczny 2024Koncert noworoczny 2024Koncert noworoczny 2024Koncert noworoczny 2024Koncert noworoczny 2024Koncert noworoczny 2024Koncert noworoczny 2024Koncert noworoczny 2024Koncert noworoczny 2024Koncert noworoczny 2024Koncert noworoczny 2024Koncert noworoczny 2024Koncert noworoczny 2024Koncert noworoczny 2024Koncert noworoczny 2024Koncert noworoczny 2024Koncert noworoczny 2024Koncert noworoczny 2024Koncert noworoczny 2024Koncert noworoczny 2024Koncert noworoczny 2024Koncert noworoczny 2024Koncert noworoczny 2024Koncert noworoczny 2024Koncert noworoczny 2024Koncert noworoczny 2024Koncert noworoczny 2024